- W zdrowym ciele zdrowy duch -psychodietetyka dzieci
- Rola aktywności ruchowej
- niebezpieczne zabawy
- Percepcja wzrokowa
- Zachęcamy do wspólnego czytania
- Magiczna Moc Bajek
- Adaptacja dziecka do przedszkola
- Samodzielność dzieci
- Koncentracja uwagi dziecka
- Boże Narodzenie
- Kompetencje emocjonalno-społeczne
- Kodowanie w przedszkolu - co to właściwie jest?
- Dlaczego trzeba czytać dzieciom?
- Komputer w życiu dziecka. Wpływ mediów na psychikę dziecka
- Współpraca przedszkola z rodzicami
- Przedszkolak w świecie liczb
- Zaspokajanie dziecięcych potrzeb, a spełnianie ich zachcianek
- Rola zabawy w życiu dziecka
- Co to jest ADHD ?
- Już wakacje!
- Wierszyki masażyki - jako forma rozwoju i relaksacji
Rola aktywności ruchowej w rozwoju dzieci w wieku przedszkolnym
Nie od dziś wiadomo, że aktywność ruchowa jest właściwym i zdrowym nawykiem dla osób w każdym wieku. Przypisuje się jej wiele walorów, ale co najważniejsze, określa się ją mianem stymulatora rozwoju dziecka. Oprócz odziaływania na jego sprawność fizyczną i wydolność jego organizmu, oddziałuje również na jego osobowość. Okres przedszkolny charakteryzuje się występowaniem u dzieci naturalnej potrzeby ruchu. Jest to czas, w którym dzieci wykazują największą chęć do podejmowania aktywności ruchowej. Lubią biegać, skakać, uczestniczyć w rozmaitych zajęciach ruchowych, nie potrzebują do tego specjalnej zachęty. Aktywność ruchowa odgrywa bardzo ważną rolę w życiu i rozwoju dziecka, spełnia ona określone funkcje, wśród których należy wyróżnić:
funkcję stymulującą, która dynamizuje procesy życiowe organizmu, i pobudza do rozwoju. Ruch wpływa na doskonalenie czynności ruchowych dziecka, jego sprawności fizycznej, a także korzystnie oddziałuje na mineralizację kośćca, funkcjonowanie układu krążeniowego i oddechowego. Ruch wpływa również na pobudzenie systemu nerwowego, co doprowadza do szybszego i sprawniejszego przewodzenia impulsów nerwowych, co zaś przyczynia się do doskonalenia koordynacji ruchowej oraz zwiększa sprawność motoryczną. Dzięki ruchowi dziecko zaznajamia się z otaczającą rzeczywistością, zwiększa spektrum swoich doświadczeń, uzewnętrznia swoje emocje, przeżycia i doznania;
funkcję adaptacyjną, która wpływa na zaadaptowanie się organizmu dziecko do zmieniających się warunków środowiskowych, oraz do zmieniającego się wysiłku. Dzięki aktywności ruchowej organizm dziecka staje się odporniejszy na bodźce zewnętrzne, np. gwałtowne zmiany temperatury;
funkcję kompensacyjną, która dotyczy korygowania zaburzeń związanych z rozwojem u dziecka dzięki aktywności ruchowej; funkcje korektywną, która polega na naprawianiu zaistniałych zaburzeń rozwojowych poprzez aktywność ruchową np. korygowanie wady postawy. Ponadto aktywność ruchowa umożliwia dziecku rozładowanie nadmiernej energii, jak również niejednokrotnie trudnych dla dziecka emocji. Wpływa ona na rozwój samodzielności u dzieci oraz wytrwałości w pokonywaniu trudności. Dlatego też tak ważne jest, aby stwarzać dziecku okazje do ruchu i razem z nim bawić się, szukać takich form aktywności, które sprawiają dziecku zadowolenie i radość.
Najważniejsze wskazówki dla rodziców:
Aktywność ruchowa powinna być dla dziecka wesołą i radosną zabawą.
Dorosły powinien stanowić dla dziecka wzór do naśladowania w zakresie aktywnego trybu życia.
Aktywności ruchowej należy nadawać charakter zabaw naśladowczych np. skaczemy jak żabki, chodzimy jak niedźwiedź. Pomaga to dzieciom skojarzyć wysiłek z tym, co znają i co je cieszy. Taka forma aktywności sprzyja również rozwojowi wyobraźni i fantazji.
Dzieciom podoba się również możliwość popisania się swoimi umiejętnościami. Dlatego aktywność ruchowa może przyjąć formę różnego rodzaju zadań do wykonania np. czy potrafisz trafić piłką do kosza?, czy potrafisz zrobić pajacyka?, czy potrafisz zejść ze schodów bez trzymania się poręczy?. Tego rodzaju aktywność uczy dzieci wytrwałości i odczuwania satysfakcji z osiągnięcia celu.