- W zdrowym ciele zdrowy duch -psychodietetyka dzieci
- Rola aktywności ruchowej
- niebezpieczne zabawy
- Percepcja wzrokowa
- Zachęcamy do wspólnego czytania
- Magiczna Moc Bajek
- Adaptacja dziecka do przedszkola
- Samodzielność dzieci
- Koncentracja uwagi dziecka
- Boże Narodzenie
- Kompetencje emocjonalno-społeczne
- Kodowanie w przedszkolu - co to właściwie jest?
- Dlaczego trzeba czytać dzieciom?
- Komputer w życiu dziecka. Wpływ mediów na psychikę dziecka
- Współpraca przedszkola z rodzicami
- Przedszkolak w świecie liczb
- Zaspokajanie dziecięcych potrzeb, a spełnianie ich zachcianek
- Rola zabawy w życiu dziecka
- Co to jest ADHD ?
- Już wakacje!
- Wierszyki masażyki - jako forma rozwoju i relaksacji
Boże Narodzenie
Magiczny czas świąt Bożego Narodzenia.
Święta Bożego Narodzenia od lat są wpisane w kalendarz każdej polskiej rodziny. To tradycja w której wzrastaliśmy, którą pielęgnujemy i przekazujemy z pokolenia na pokolenie.
A co o świętach myślą dzieci?
Zapytane: “z czym kojarzą im się święta” - maluchy najczęściej odpowiadają “święta to prezenty”. Ktoś mógłby powiedzieć: - “no cóż takie czasy”. Tylko kasa i prezenty się liczą”. I faktycznie coś w tym jest. Często ważniejsze jest jakim samochodem kto jeździ, jak duży ma dom, gdzie spędza wakacje,a sprawą drugorzędną , czasami zupełnie nieważną staje się to jakimi ludźmi jesteśmy. Czy musi tak być? Czy takie wartości chcemy pzekazać naszym dzieciom?
Co tak naprawdę jest najważniejsze?
Sięgnijmy pamięcią do naszych dziecięcych lat. Pamiętamy ten niezwykły czas oczekiwania na święta. Dzisiaj, po latach wcale nie prezenty wspominamy najczęściej. Wyprawa po choinkę, robienie ozdób, pływający w wannie karp, wypatrywanie pierwszej gwiadki - to pamiętamy najlepiej. Ze wzruszeniem wpominamy dekorowanie choinki, nakrywanie do stołu, dzielenie się opłatkiem. Co zrobić aby nasze dzieci też miały takie wspomnienia? Jak dobrze wykorzystać przedświąteczny czas? Dobrze jest uczyć dzieci, że święta to przede wszystkim wspólnie spędzany czas, gdzie prezenty są tylko dodatkiem.
Jak to zrobić?
- Zapoznaj dziecko z tradycją Bożego Narodzenia. Warto powiedzieć dziecku o narodzinach Pana Jezusa i tradycji Świętego Mikołaja, co oznacza opłatek i po co stawiamy na wigilijnym stole dodatkowe nakrycie.
- Zaangażuj dziecko w przygotowania: porządki, ubieranie choinki, pieczenie śwątecznych pierników, nakrywanie do stołu, przygotuj
z dzieckiem własnoręcznie wykonane prezenty i kartki świąteczne, naucz dziecko dzielić się z innymi, bądź dla niego wzorem.
Oprócz prezentu podarujmy naszym dzieciom:
Uściski i pocałunki : nigdy nie jest ich za wiele,
nasze kolana: najlepsze miejsce do rozmów, wspólnego czytania,
wspólne posiłki: pozwalają poczuć domowe ciepło i być razem,
czas: bezcenny dar pozwalający poczuć sie ważnym,
poczucie humoru: pozwala zrelaksować się i wzmocnić rodzinne więzi,
optymizm: wzmacnia poczucie własnej wartości, pozwala łatwiej pokonywać
trudności.
Planując wszystkie działania, weźmy pod uwagę wiek i możliwości dziecka, tak aby odpowiednio dopasować rodzaj i zakres prac. Niech wszyscy członkowie rodziny poczują się współodpowiedzialnymi organizatorami tegorocznych cudownych świąt Bożego Narodzenia.