- Motylki 2021/2022
- Pszczółki 2021/2022
- Jeżyki 2021/2022
- Żabki 2021
- Biedronki 2021
- Pszczółki 2021
- Jeżyki 2021
- Motyle 2021
- Język angielski 2021
- Religia 2021
- Logopeda 2021
- Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne 2021
- Psycholog 2021
- Konsultacje
- Żabki
- Biedronki
- Pszczółki
- Jeżyki
- Motylki
- Linki do stron internetowych
- Logopeda
- Język angielski
- Psycholog
- Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne
- Oligofrenopedagog
- Religia
Jeżyki
Dzień dobry:) witam w kolejnym tygodniu naszych spotkań na odległość. Wkrótce wakacje, dlatego tematyka tygodnia też już jest wakacyjna: „Wakacje tuż – tuż”
Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne w tym tygodniu:
- Kształtowanie poczucia przynależności do grupy rówieśniczej.
- Wdrażanie do dbałości o porządek w najbliższym otoczeniu.
- Wdrażanie do przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
- Znajomość wybranych rejonów kraju: morze, góry.
Proponowane zabawy i zadania do wykonania:
- „Bulgocząca woda”- zabawa oddechowa, dmuchanie przez słomkę do kubeczka z wodą, zręczne przenoszenie wody przy użyciu łyżeczki do innego kubka.
- „Papierowe łodzie”- praca plastyczna, tworzenie papierowych statków według instrukcji. Gotowy statek można ozdobić wg. własnego pomysłu i nadać mu nazwę. You Tube: origami łódki z papieru.
- „Bańki”- zabawa badawcza. Pomoce: bańki mydlane/ woda, płyn do naczyń, gliceryna. Dzieci obserwują zmiany barw na bańkach pod wpływem słońca, poszukują na bańkach koloru żółtego.
- „Makaronowe ciepło”- praca plastyczna. Na dużym arkuszu papieru rysujemy kontury słońca. Zadaniem dziecka jest wypełnienie środka słoneczka makaronem. Promienie mogą być wykonane z żółtej włóczki lub bibuły. Makaron malujemy żółtą farbą. Najlepiej, żeby dzieci używały kleju C-4, który utrzyma makaron.
- „Do jedzenia, do pisania”- zabawa grafomotoryczna. Na tackę, worek na śmieci lub folię wsypujemy piasek, ryż, mąkę, piasek wymieszany z wodą (błoto). Dziecko kreśli palcami wymyślone wzory na przygotowanym podłożu i ocenia co jest przyjemne w dotyku, co nie, mówi co narysowało.
- Proponuję też naukę piosenki o wakacjach pod tytułem: „Lato na dywanie” Fasolki youtube.
- „Góry czy morze”- praca plastyczna. Rodzic z dzieckiem ogląda ilustracje ulubionych miejsc wakacyjnych : góry, morze. Dzieci omawiają te miejsca. Następnie na białym papierze dzieci wykonują krajobraz morski lub górski. Pomoce: kolorowy papier, kredki, bibuła w różnych kolorach, niebieskie worki na śmieci, muszelki.
- W „kartach pracy” proszę o zrobienie stron: 33,34, 35,36,37,42.
- Proszę też o zobaczenie z dzieckiem krótkich filmików o bezpiecznym zachowaniu nad morzem i w górach oraz porozmawiać o środkach transportu na wakacyjne wyjazdy.
https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA
https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThAhttps://www.youtube.com/watch?v=wS4SRvkvLio
Materiały do wydruku:
KROKUS_KOORDYNATY.zip
wieza_25(1).zip
wieza_26(1).zip<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Witam w kolejnym tygodniu nauczania na odległość. Tak już pozostanie najprawdopodobniej do końca roku szkolnego 2019/2020. Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim rodzicom za pracę z dziećmi w domu, za aktywność na grupowym WhatsApp, za rozmowy telefoniczne, za przesyłane zdjęcia swoich dzieci w różnych sytuacjach; podczas pracy i zabawy. W tym tygodniu przypada Boże Ciało
w związku z czym podaję propozycje zabaw, ćwiczeń, zadań do wykonania tylko na poniedziałek, wtorek i środę, a w piątek czekam na zdjęcia z wyjazdów poza miasto ponieważ wypadnie taki troszeczkę „długi weekend”:). Może pogoda dopisze i będzie można skorzystać ze wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu.Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne przewidziane do realizacji w tym tygodniu:
- Wprowadzenie w świat wartości uniwersalnych takich jak dobroć, sprawiedliwość.
- Budowanie pozytywnej samooceny.
- Uświadomienie dzieciom że każdy odpowiada za swoje czyny.
- Budowanie odporności emocjonalnej w dziecku.
- Doskonalenie umiejętności czytania.
Proponowany sposób realizacji w/w zamierzeń:
1. „Sprawiedliwość w bajkach i baśniach” – rozmowa na temat sprawiedliwości oraz interpretacja
w „kartach pracy” str. 52. Określanie z jakiej baśni pochodzi każda scenka. Dzieci wybierają
i oznaczają wesołą buzią ilustracje przedstawiającą ilustrację sprawiedliwą, a smutną buzią ilustrację przedstawiające sytuacje niesprawiedliwe. Uzasadniają swój wybór.2. „Patyczkowe literki”- z zapałek lub patyczków proszę żeby dzieci ułożyły litery i słowa, np. swoje imię, nazwę owocu, itp.
3. „Sporty”- wykonanie ćwiczenia na „karcie pracy” str.53. Dzieci łączą w pary pasujące do siebie przedmioty i nazywają dyscypliny sportowe, do których przedmioty te są wykorzystywane.
4. „Gra w klasy”- w tej zabawie może uczestniczyć rodzeństwo, koleżanki i koledzy dziecka. Dorosły na chodniku lub w innym dogodnym miejscu rysuje planszę składającą się z 9 ponumerowanych pól. Zadaniem każdego z graczy jest celne trafienie kamykiem w pierwsze pole i przemieszczenie się
po planszy, skacząc od pola do pola w odpowiedniej kolejności. Wracając, dziecko zatrzymuje się przy polu, w które celowało i zabiera ze sobą kamyk. Jeśli zawodnik wykonał swoje zadanie poprawnie, może spróbować raz jeszcze przeskoczyć planszę innym stylem, celując kamykiem w kolejne pole. Jeśli popełni błąd, jego miejsce zajmuje kolejny zawodnik.5. „Czytamy”- doskonalenie czytania sylabami. Dzieci czytają na „karcie pracy” str. 54 opisy i łączą
je
z odpowiednimi portretami.7. „Czary ze słoną wodą”- zajęcia badawcze. Pomoce: 2 przeźroczyste pojemniki, pojemnik z solanką, woda, sól, patyczki, pary różnych przedmiotów, np. jajka, kawałki ziemniaków, szyszki. Jeden pojemnik trzeba napełnić wodą, a w drugim trzeba rozpuścić dużą ilość soli. Następnie dzieci umieszczają w pojemnikach przygotowane wcześniej przedmioty i obserwują co się z nimi dzieje.
Na zakończenie dzieci zanurzają w pojemniku z solanką patyczki. Dzieci próbują zgadnąć co się stanie
za kilka dni z patyczkiem? (zamiast patyczka proponuję nitkę lub kawałek wełny)8. W ramach „kółka sportowego” proponuję ilustrację ruchową do piosenki: „Dwa przysiady, obrót, skok” You Tube.
We wtorek obchodzimy „Dzień Przyjaciela”. Myślę, że jest to okazja do spotkania się ze swoją najlepszą koleżanką lub kolegą, wspólnego spędzenia czasu na zabawie. A może dziecko narysuje lub napisze imię swojego przyjaciela. Jeżeli jest to ktoś z naszej grupy to może by przesłać zdjęciem pracę dziecka? Przyjacielowi czy przyjaciółce będzie na pewno bardzo miło:) A to mój wierszyk dla dzieci
z okazji „Dnia Przyjaciela”:Zostań moim przyjacielem i na co dzień i w niedzielę.
Ja dla ciebie wszystko zrobię, nawet deser oddam Tobie.
Zostań moim przyjacielem dam Ci dwie drożdżówki z serem.
Dam Ci nawet jeden grosik, co na szczęście możesz nosić…..
Wszystkim z Tobą się podzielę! Zostań moim przyjacielem!
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>><<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Dzień dobry:) witam w kolejnym tygodniu naszych spotkań na odległość. Nikt chyba nie przypuszczał że taka sytuacja będzie trwała tak długo. Ale jest nadzieja że powolutku wszystko wróci do normalności i przyszły rok szkolny będzie taki jak być powinien. Szkoda tylko że akurat nasze dzieci już kończą edukację przedszkolną w związku z czym najprawdopodobniej już się wszyscy razem nie spotkamy w przedszkolu. W poniedziałek „Dzień Dziecka” na który dzieci na pewno bardzo czekają
i na pewno czeka je mnóstwo niespodzianek przygotowanych przez Państwa. Też się dołączam do życzeń składanych dzieciom i życzę wszystkim super miło spędzonego dnia. Podaję propozycje zabaw i zadań do wykonania rozwijających obszar fizyczny, emocjonalny, poznawczy i społeczny rozwoju dziecka. Przypominam również o ogłoszeniach przedszkolnych, które są zamieszczone na stronie internetowej przedszkola ( zmiana terminów zapisów do dyżurujących przedszkoli) oraz dla chętnych rodziców ankiety do wypełnienia. Chcę też przypomnieć o możliwości odebrania z placówki materiałów już wydrukowanych dla dzieci oraz wersji papierowych ankiet dla rodziców. (proszę przynajmniej dzień wcześniej o informację, że ktoś z Państwa chce skorzystać z tej możliwości) Jednocześnie proszę rodziców chętnych do wypełnienia w/w ankiet o przesłanie ich do końca tygodnia na grupowego maila : jezyki21mp@gmail.comZamierzenia wychowawczo- dydaktyczne w tym tygodniu:
- Poznajemy bliższe i dalsze środowisko poprzez wycieczki i spacery.
- Rozwijanie ogólnej sprawności ruchowej.
- Przygotowanie do podjęcia nauki w szkole podstawowej poprzez utrwalanie umiejętności matematycznych, czytania i pisania, zapamiętywania oraz komunikacji .
- Doskonalenie zdolności grafomotorycznych, plastycznych, technicznych.
- Nauka piosenki.
- Rozwijanie zamiłowań czytelniczych poprzez słuchanie bajek, opowiadań.
- Dalsze wdrażanie do przestrzegania zasad higieny.
- Rozbudzanie ciekawości poznawczej poprzez eksperymenty i doświadczenia.
- Budowanie wiary we własne siły i możliwości.
Poniedziałek: „Dzień Dziecka”- dzisiaj każde dziecko robi to na co ma ochotę!!!!! Rodzice na pewno zadbali o to aby pojechać gdzieś na wycieczkę, poznać jakieś ciekawe nowe miejsce, może kupili jakiś prezent wyczekiwany przez dziecko, zorganizowali wspólną ciekawą zabawę, a może coś zupełnie innego? A może się pochwalicie wysyłając zdjęcie jak spędziliście ten wyjątkowy dzień? Ja bardzo żałuję że nie mogę być z Wami kochane dzieci, w tym wyjątkowym dla Was dniu. Ale przesyłam życzenia: z okazji Dnia Dziecka, życzę Wam kochane Jeżyki, żeby nigdy nie brakło Wam energii do zabawy, żeby zawsze znalazł się powód do radości i uśmiechu, a Wasze życie było lepsze i bardziej słodkie, niż wszystkie słodycze, które do tej pory zjedliście!!! Tego wszystkiego Wam kochane dzieci życzę i przesyłam tysiące buziaków!!!
Wtorek: dzisiaj proponuję troszeczkę poćwiczyć liczenie, dodawanie i odejmowanie i znajomość znaków nierówności oraz rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych : karty pracy str.16,17,32. Proponuję też następujące ćwiczenia i zabawy:
„Marsz pod dyktando” – dziecko porusza się zgodnie z instrukcją osoby dorosłej. Np. idź 2 kroki
w prawo, idź 3 kroki do przodu, idź 5 kroków w lewo, itd. (utrwalenie stron)„Taniec części ciała”- rodzic prosi, aby dziecko poruszało wskazanymi częściami ciała w rytm muzyki. Tańczą kolejno: głowa, szyja, ramiona, ręce, dłonie, palce, tułów, biodra, nogi, stopy.(kształtowanie świadomości swojego ciała)
Do wydrukowania są też karty pracy.
A oprócz tego zestaw ćwiczeń i zabaw ruchowych : YouTube : Andrzej i lepsza koncentracja:) wf dla dzieci online #7.
Środa: dzisiaj bardzo bym chciała żeby ktoś dorosły przeczytał Wam wybraną bajkę braci Grimm: „Jaś i Małgosia” lub „Czerwony Kapturek” albo „ O wilku i siedmiu koźlątkach”, a Wy zróbcie do treści bajki , ilustracje. Zamieńcie się w ilustratorów książek, tzn. kogoś kto rysuje ilustracje, kolorowe obrazki do książeczek. Może to być jedna praca plastyczna, a może być ich kilka. Może się pochwalicie przesyłając zdjęcia waszych prac? Proszę rodziców żeby porozmawiali z dzieckiem o niebezpieczeństwie wynikającym z samowolnego otwierania drzwi nieznajomym ( przy okazji omawiania treści bajki). Posłuchajcie też piosenki, pt. „Bajeczki” YouTube.
„Na półkach mieszkają książeczki, w książeczkach mieszkają bajeczki,
opowiem o nich wam bo wszystkie dobrze znam.
W bajeczkach znajdziecie rycerzy, królewnę co stała na wieży,
i dobrych wróżek 100 i czarownicę złą.
A kiedy się dziecko zasmuca, to wróżki mu szepczą do ucha,
pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.”
A może nauczycie się jej na pamięć? Zachęcam do tego gorąco.
Czwartek: dzisiaj poćwiczmy trochę czytanie i znajomość wszystkich literek oraz dzielenie wyrazów na głoski i zdań na wyrazy. Proponuję następujące zabawy i ćwiczenia:
1. Dorosły mówi kilka zdań , a dziecko układa tyle patyczków, ile zdań usłyszało.
2. Układanie zdań z wybranym wyrazem.
3. Układanie zdań do obrazków, a następnie liczenie wyrazów w zdaniu np. dziewczynka biegnie, kotek gra na gitarze. ( karta pracy do wydrukowania)
„Karty pracy” str. 24,25,31
A oprócz tego trochę gimnastyki przy muzyce: You Tube: układy taneczne#1- przywitanie i rozgrzewka.
Piątek: kto z Was wie gdzie pracuje mama i tata? A kto wie co robią w swojej pracy? Na czym ich praca polega? Proszę żeby rodzice poopowiadali dzieciom troszeczkę o swoim zawodzie. A kim Ty chcesz zostać ? Proponuję też rozwiązanie zagadek o zawodach i pokolorowanie wybranej przez dziecko ilustracji (do wydrukowania). Oprócz tego zapraszam do zabawy w eksperymentowanie i robienie doświadczeń . Podaję dwie propozycje takich zabaw:
„Mieszanie kolorów”- eksperyment pokazuje, w jaki sposób, mieszając podstawowe kolory, możemy stworzyć inne. Potrzebne będą: naczynia, np. słoiki, woda, oliwa i barwniki spożywcze. Wlewamy wodę tak, aby zajmowała ½ naczynia. Następnie zabarwiamy ją. Pozostałą przestrzeń uzupełniamy oliwą i dodajemy drugi kolor. Słoiczki zakręcamy. Przy potrząsaniu kolory się mieszają, potem wracają na swoje miejsce. Proste, prawda?
„Barwna mozaika”- wystarczą talerz, mleko, barwniki do żywności, odrobina płynu do naczyń i patyczek kosmetyczny. Nalewamy mleko na talerzyk. Robimy w nim plamki z dowolnych kolorów. Patyczek zwilżamy w płynie do naczyń, wkładamy do mleka i gotowe!
Zagadki o zawodach:
1. Kto w białym fartuchu przez cały dzień czeka, czy ktoś go poprosi o sprzedanie lekarstw?
2. Kto ma na półkach książek bez liku i dba o książki i czytelników?
3. Choć to nie rolnik lecz rolę ma. Często w teatrze lub w filmie gra?
4. W dzień i w nocy pracuje. Chorym leki przepisuje?
5. Ma biały fartuch - jak lekarz. Ale nie leczy- wypieka.
Do wydruku:
budowlaniec_kolorowanka.zipchemik_kolorowanka.zip
gornik-kopalni_5798883a353e2-p.zip
matma.zip
niedziela.zip
szef_kuchni_kolorowanka.zipGorąco pozdrawiam.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Witam:) Serdecznie wszystkich pozdrawiam i zachęcam do zrealizowania kolejnego tematu przewidzianego programem wychowania w przedszkolu. Smutno ,że w tym roku szkolnym nie spotkamy się na uroczystości Dnia Mamy i Taty w przedszkolu ale myślę ,że dla każdej Mamy będzie to i tak wyjątkowy dzień. Tatusiowie zaczekają na swoje święto do 23 czerwca i wtedy też będzie to dla nich na pewno cudowny dzień. A oprócz tych dwóch ważnych dni przed dziećmi jest jeszcze ich święto, a mianowicie w następny poniedziałek obchodzimy Dzień Dziecka. Też go nie spędzimy razem w przedszkolu. Dlatego tematyka bieżącego tygodnia już jest związana z tym świętem wszystkich dzieci. Gorąco dziękuję że wszystkie Jeżyki tak pilnie się uczą, że przesyłacie zdjęcia i filmiki , bardzo za Wami tęsknię i mam nadzieję że się jeszcze zobaczymy. Chcę jeszcze prosić, żeby Państwo przeczytali informację na stronie głównej przedszkola o zmianie terminu zapisów do dyżurujących przedszkoli w lipcu i sierpniu.
„Świętujemy razem Dzień Dziecka”
Zamierzenia wychowawcze do realizacji w bieżącym tygodniu:
- Rozwijanie postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur.
- Poznanie podstawowych praw dzieci oraz uświadomienie równości wszystkich ludzi w tym zakresie.
- Odczuwanie radosnego nastroju związanego z obchodami Dnia Dziecka.
- Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania, rozwiązywanie zadań z treścią.
- Dalsze poznawanie regionu w którym mieszkamy poprzez wycieczki, spacery z rodzicami.
- Budzenie szacunku dla siebie oraz innych niezależnie od koloru skóry, narodowości.
- Rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.
Proponowany sposób realizacji:
Poniedziałek:
1. „Bańkowe wulkany”- eksperymentowanie z mydlinami. Potrzebne będą: plastikowe kubki, rurki do napojów, płyn do mycia naczyń, szampon, proszek do prania, mydło w płynie, woda w dzbanku. Dorosły proponuje by dziecko wlało/ wsypało do kubków detergenty, połączyło je z wodą i wymieszało. Następnie dziecko porównuje co lepiej się rozpuściło, gdzie nie ma grudek, co ma płynną konsystencję, jaki ma kolor, zapach, czym się różnią roztwory. Na koniec dziecko lub dorosły dmucha w rurki zanurzone w płynie i sprawdzamy co się najlepiej pieni.
2. „Zabawy z robotem”- „Karty pracy” str. 44. Dziecko ogląda uważnie robota w ramce, nazywa kolory, figury, zwraca uwagę na szczegóły. Następnie dorysowuje pozostałym robotom brakujące elementy, żeby wszystkie wyglądały tak samo.
3. „Dzieci z różnych stron świata”- „Karty pracy” str.45 i 46. Proszę o pokazanie dziecku, dzieci z różnych stron świata czy to z wykorzystaniem ilustracji w książkach, zdjęć, obrazków, You Tube: dzieci- twarze świata lub słuchając piosenki You Tube :Śpiewające Brzdące- jesteśmy dziećmi- piosenki dla dzieci. Można również na mapie lub globusie zaznaczyć gdzie mieszkają, nazwać ten rejon. Na karcie pracy dzieci wykreślają powtarzające się litery pod każdym obrazkiem. Dziecko odczytuje napisy i rysuje flagę Polski. Następnie próbuje nazwać kraje, z których pochodzą dzieci i wskazać ich domy ( Indianin-dom na palach, Afrykanin- dom z gliny kryty słomą , Japonka – dom azjatycki, Europejka- dom jednorodzinny). Dziecko koloruje stroje i rysuje drogi do domów, każdą innym kolorem.
Wtorek: dzisiaj święto wszystkich Mam!!! W tym dniu proponuję wyjechać na krótką wycieczkę, urządzić piknik, może wspólnie pooglądać zdjęcia i powspominać wspólne rodzinne wyjazdy i ważne dla wszystkich uroczystości rodzinne. Dzieci na pewno nauczyły się piosenki i życzeń oraz przygotowały upominek. Wszystkich kochanym Mamom również chcę złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji dzisiejszego święta.
Środa:
1. „Zgadnij o kim mówię”. Układanie i rozwiązywanie zagadek słownych. Dorosły mówi zagadkę ,a dziecko odgaduje.
- Mieszkają w kraju ,gdzie jest ciepło, mają sjestę i biorą udział w walce z bykami. Mężczyźni czasem noszą sombrero, kobiety tańczą, grając na kastanietach. ( Hiszpanie)
- Zamieszkują krainę zimna. Jeżdżą saniami ciągniętymi przez psy rasy haski. Noszą na sobie ciepłe ubrania zrobione z futra foki. ( Eskimosi)
- Mają ciemną skórę. Tam, gdzie mieszkają, jest zawsze ciepło, rosną tam palmy, a na nich ananas, banany. ( Afrykanie)
- Tam, gdzie mieszkają, są niepowtarzalne budowle z kamienia – piramidy. Żyją tam też wielbłądy. ( Egipcjanie)
- Mieszkańcy tego raju mają jasną cerę. Mieszkają tam gdzie są 4 pory roku, na północy jest morze, a na południu góry. ( Polacy)
2. „Mamy swoje prawa”- proszę omówić z dzieckiem jego podstawowe prawa korzystając z „Kart pracy” str. 47. Powiedzmy dzieciom o tym że : każde dziecko, bez względu na to gdzie mieszka , kim są jego rodzice, jak wygląda ma takie same prawa. Każde dziecko powinno być traktowane
z szacunkiem i tolerancją. Każde dziecko ma prawo do życia w rodzinie, prawo do nauki, mieszkania
w bezpiecznym miejscu, do zabawy i odpoczynku, opieki medycznej.3. „Dbam o siebie”- jem warzywa i owoce. Proszę żeby dziecko posłuchało krótkiego opowiadania na You Tube pt. „Przygody Oli i Stasia#2 warzywai owoce”. A następnie zachęcam do przygotowania owocowych szaszłyków:
- Potrzebny będzie ananas, truskawki, patyczek do szaszłyków i foremka do wycinania małych serduszek. Truskawki przecinamy na pół, wycinamy małe serduszka. Ananas kroimy w plastry i też wycinamy małe serduszka . Następnie na przemian „nabijamy” owoce na patyk. Smacznego!
- Potrzebny będzie arbuz, pianki do jedzenia i borówki oraz patyczek. Na zmianę władamy przygotowane produkty na patyczek. Smacznego!
- Na 1 szaszłyk potrzebnych będzie 6 winogron i 1 truskawka, patyczek oraz barwnik- pisak. Można zrobić gąsienicę. Na patyczek nakładamy winogrona, na końcu truskawkę której malujemy barwikiem oczy, nos i uśmiech. Smacznego!
Czwartek:
1. Zabawy i ćwiczenia gimnastyczne: na You Tube proszę wpisać „Andrzej i niezapomniana zabawa-wf dla dzieci Online #3 treingi dla dzieci.
2. „Fabryka cukierków”. Do zabawy będą potrzebne papierki po cukierkach i plastelina. Dziecko lepi z plasteliny kule wielkości cukierków zawija je w papierki. Kiedy wszystkie cukierki są gotowe, można poprosić dziecko o wykonanie kilku różnych poleceń, np.
- dodawanie: dziecko rozkłada właściwą liczbę cukierków na papierowe talerzyki,
- odejmowanie: dzieci układają cukierki na talerzyku, a potem zabierają część i kładą obok talerzyka,
- rozkładanie po równo: dzieci kładą na każdym talerzyku tyle samo cukierków,
- rozkładanie o jeden, o dwa, o trzy więcej,
- tworzenie rytmów: układanie cukierków w rytmie; 2, 3, 1, 2, 3, 1,2, 3,1 itd.
- segregowanie cukierków ze względu na kolor papierka,
- liczenie: ile cukierków zmieści się na talerzyku.
Na koniec dzieci wykonują zadanie zadane w „ Kartach pracy” str.49 i 57.
3. „W Afryce”- układanie obrazków z części. Dzieci oglądają fragmenty zdjęć i próbują odgadnąć, co będą przedstawiały. Następnie uzupełniają zdjęcia naklejkami i opowiadają co się na nich dzieje. Można zadawać dziecku dodatkowe pytania, np. co widać na pierwszym planie, a co w oddali? Jakie zwierzęta przyszły do wodopoju? Co robią dziewczynki, a co chłopcy? Czy jest ciepło, czy zimno? Dlaczego tak sądzicie? „ Karta pracy” str. 51
Piątek:
1. „Przygody Jeża spod miasta Zgierza”- Wanda Chotomska. Proszę o przeczytanie dziecku książeczki lub posłuchanie bajki na You Tube. Następnie proszę porozmawiać z dzieckiem o treści opowiadania , niech dziecko odpowiada na pytania dorosłego wtedy można sprawdzić czy dziecko słuchało
i zrozumiało treść bajki.2. Proponuję wykonanie własnych jeżyków, wg. swoich pomysłów, lub wykorzystać poniższe propozycje:
3. Zadanie z „Kart pracy” str.68 ( literki H h, O o, M m, T t, E e, I i, J j, A a).
Do wydrukowania:
SLONKO_KOORDYNATY.zip
ZABKA_SYMETRIA_KOORDYNATY.zip
wieza_24(1).zip<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Dzień dobry:) serdecznie witam w kolejnym tygodniu. Mimo, że Dzień Mamy jest dopiero 26 maja,
proponuję już teraz przygotowanie upominku oraz naukę wierszyka
i piosenki dla kochanych mam. W tym roku, wszystko na to wskazuje, nie spotkamy się na uroczystości w przedszkolu , ale mimo to w domu ten dzień będzie na pewno bardzo uroczysty. Mam prośbę do tatusiów dzieci żeby w tym tygodniu pomogli swoim pociechom przygotować niespodziankę dla kochanych mam. Można wykorzystać propozycje podane poniżej przeze mnie lub wykazać się własną kreatywnością i pomysłowością. Dzieci na pewno chętnie też „podsuną” różne ciekawe pomysły. Oprócz przygotowania do Dnia Mamy proszę o realizację zamierzeń wychowawczo- dydaktycznych przewidzianych do realizacji w tym tygodniu.„ W domu najlepiej”.
Poniedziałek:
1 .Proszę pooglądać z dzieckiem zdjęcia w rodzinnych albumach i poprosić żeby dziecko przedstawiło poszczególnych członków rodziny określając stopień pokrewieństwa.
2. „Podział obowiązków w moim domu”. Na kartce proszę żeby dziecko z pomocą rodziców napisało lub przykleiło gotowe napisy: mama, tata, siostra, brat i swoje imię, a następnie obok każdego członka rodziny narysowało w sposób symboliczny prace wykonywane przez każdego w domu rodzinnym. Następnie proszę z dzieckiem porównać zakres wykonywanych przez każdego obowiązków.
3. W kartach pracy proszę o zrobienie zadań ze strony 26,30
Wtorek:
1. „Czytamy”- utrwalenie poznanych liter, odczytywanie sylab i wyrazów. „Karty pracy „str. 38
2. „Zwierzęta i ich dzieci”. Proszę w albumach przyrodniczych, w internecie, w książkach, itd. poszukać razem z dzieckiem ilustracji zwierząt i ich potomstwa. Następnie porozmawiać z dzieckiem o tym jak się dane zwierzę nazywa, jak wygląda, jakie mają cechy wspólne.
3. „Kwiatki dla rodziców”. Dowolną techniką i według własnego pomysłu proszę żeby dzieci wykonały obrazek dla rodziców.
Środa:
1. ”Gdzie pracują moi najbliżsi”. Proszę porozmawiać z dzieckiem o swojej pracy zawodowej. Jaki państwo wykonują zawód, gdzie pracują, opisać czynności związane ze swoją pracą oraz wyjaśnić dziecku dlaczego ten zawód jest ważny.
2. „Karty pracy” str.39 i 40
3. Ćwiczenia ogólnorozwojowe:
- Dziecko, siedząc w siadzie prostym z rękoma opartymi z tyłu na podłodze, unosi wyprostowane nogi i wykonuje nożyce pionowe .
- Dziecko w leżeniu przodem z rękoma ułożonymi pod brodą unosi wyprostowane nogi nad podłogą i wykonuje nożyce pionowe.
- Dziecko stojąc, unosi na zmianę raz prawą, raz lewą nogę ugiętą w kolanie i przekłada woreczek, maskotkę , klocek, itp. pod kolanem nie pochylając tułowia.
- Dzieci wykonują rytmiczne podskoki przez minutę.
- Dziecko leży tyłem z nogami ugiętymi w kolanach i stopami opartymi o podłogę, unosi biodra, przekłada woreczek z ręki do ręki.
- Dziecko w klęku podpartym z rękoma ugiętymi w łokciach opartymi o podłogę unosi wyprostowaną nogę i zatacza nią kółka.
Czwartek:
1. Razem z tatą dzieci mogą przygotować upominek na Dzień Mamy, pouczyć się piosenki i wierszyka, później tylko codziennie trzeba z dzieckiem utrwalać słowa życzeń i piosenki żeby na Dzień Mamy dziecko pięknie mogło wystąpić.
Piątek:
1. „Robot” zabawa logopedyczna. Dorosły opowiada bajkę o robocie i zachęca dziecko do naśladowania wydawanych przez niego odgłosów: „ mama ma wspaniałego wielofunkcyjnego robota. Bardzo pomaga jej w kuchni i przy domowych porządkach. Świetnie kroi warzywa ( mówi bżżż,bżżż,
a dziecko powtarza), szatkuje kapustę ( ciach,ciach), robi soki ( chlup,chlup), ubija mięso na kotlety ( pach, pach). Potrafi zamiatać podłogę ( szu,szu, szu). Umila też czas śpiewaniem( la, la, la). I do tego bardzo dziwnie mówi. Posłuchaj: dzień do-bry, je-stem ro-bo-tem ma-mu-si, i ba-rdzo lu-bię po-ma-gać jej w pra-cy. Czy zrozumiałeś co powiedział robot?2. „Roboty od brudnej roboty”- wdrażanie do bezpiecznego korzystania z urządzeń AGD. Dziecko może wymienić nazwy urządzeń w gospodarstwie domowym, zastanowić się jakie zagrożenia mogą
je spotkać jeżeli będą nieprawidłowo z nich korzystać np. porażenie prądem, zatrucie detergentami, groźba poparzenia.3. „Karty pracy” str. 43
Życzenia dla mamy :
„ Kochana Mamo- zacznę zwyczajnie,
że z Tobą w domu jest zawsze fajnie!
I w deszczu i w słotę, w smutku, w radości,
wspierasz i uczysz życia w miłości.
Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować
i skromny bukiecik kwiatów darować!”
Piosenka dla mamy: You Tube : Śpiewające Brzdące- Jesteś mamo skarbem mym- piosenki dla dzieci
„ I. Kiedy mija noc i dzień nastaje,
zawsze mówisz mi witaj kochanie.
Po czym tulisz mnie, czule całujesz,
więc zaśpiewam Ci to co ja czuję.
Proszę otwórz serce swe,
niech w nie wpadną słowa te,
które Tobie teraz ja podarować właśnie chce.
Ref. Jesteś Mamo skarbem mym,
kocham Ciebie z całych sił.
Jesteś wszystkim tym co mam,
wszystko Tobie jednej dam.
II. Kiedy mija dzień i noc nastaje,
mówisz miłych snów, moje kochanie.
Po czym tulisz mnie, czule całujesz,
więc zaśpiewam Ci to co ja czuję.
Proszę otwórz serce swe,
niech w nie wpadną słowa te,
które Tobie teraz ja podarować właśnie chcę.
Propozycje laurek dla mamy:
Laurka z rolki po papierze toaletowym. Kształt walca pozwala na stworzenie z rolek wesołych postaci, weź marker do rączki, z kolorowego papieru wytnij włosy, spódnicę i bluzkę. Czy to podobizna mamy? Może tak być.
Laurka z kwiatów z papieru. Wydaje się proste ale wymaga precyzji: kluczem jest wycięcie małych kółek jako środków kwiatów i równych płatków.
Laurka dla mamy z makaronu. Każda mama ma w kuchennej szafce makaron. Warto wykorzystać go, pomalować farbami lub lakierem do paznokci i przyklejać mocnym klejem do kartki.
Ozdobne obręcze na kwiaty . Rolki po papierze toaletowym pomalowane farbami i ozdobione papierem kolorowym obejmują tulipany dla mamy.
Kartka na Dzień Mamy z odrysowanej dłoni. Przygotuj sztywną kartkę, flamaster i nożyczki. Odrysuj swoją dłoń. Następnie wytnij obrys, pokoloruj, ozdób według uznania.
Laurka w kształcie serduszka dla mamy. Jak wyciąć serduszko dla mamy? Złożyć kartkę na pół i od zgięcia prowadzić krzywą linię aż po sam dół i złożone części wyciąć – wtedy serduszko na laurkę dla mamy będzie symetryczne.
Kartka dla mamy 3D. W przypadku tej laurki wymagana jest większa cierpliwość i dokładność. Z kawałków papieru trzeba tworzyć ruloniki i sklejać, a następnie mocować je obok siebie. Zwykły klej do papieru może nie wystarczyć i przyda się mocniejszy.
Kwiatowa laurka dla mamy w doniczce. Dla mamy lubiącej kwiaty doniczkowe.
Można również upiec mamie z okazji jej święta czekoladowe muffinki.
Składniki na ok. 12 sztuk:
- 300 gram mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 2 jajka,
- pół szklanki oleju roślinnego,
- 150 gram cukru,
- 250 ml mleka,
- 2 płaskie łyżki kakao,
- 50 gram gorzkiej czekolady.
Sposób przygotowania:
1. W misce ubij cukier z jajkami i opcjonalnie dodaj ciut soli.
2. Dodaj olej i mleko w temperaturze pokojowej.
3. Posiekaj czekoladę.
4. Do miski przesiej sypkie składniki oraz wsyp czekoladę.
5. Suche składniki dodaj do mokrych. Wymieszaj.
6. Masę nakładaj łyżką do papilotek i zostaw ok. 1 cm przestrzeni wewnątrz foremki na muffinki.
7. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 175 stopni C na ok. 30 minut.
8. Muffinki udekoruj według własnego pomysłu.
Gotowe. Smacznego.
Do wydruku:
laurka_04.zip
laurka-dla-mamy-2.zip
laurka-dla-mamy-7.zip
motyl_kolor.zip
wieza_8.zip
ZONKIL_KOORDYNATY.zip<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Witam wszystkich w kolejnym tygodniu:). Proszę, w miarę możliwości o zrealizowanie w bieżącym tygodniu następującego tematu: „Swiat dla odwaznych”. Wiem , że wszystkie „Jeżyki”
to dzieci bardzo odważne więc z realizacją tego tematu nie będzie kłopotu. W tym tygodniu rozdzieliłam tematy do realizacji na poszczególne dni tygodnia. Każdego dnia proponuję inną aktywność dziecka. Możecie drodzy rodzice i kochane dzieci wykorzystać ten sposób pracy w domu. Muszę jeszcze napisać, że bardzo za Wami tęsknię i jest mi bardzo miło widzieć i słyszeć nie tylko was kochane dzieci ale i wasze odważne mamusie poprzez aplikację WhatsApp.Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne:
- Doskonalenie umiejętności odczytywania, nazywania i wyrażania stanów emocjonalnych.
- Wzbudzanie pozytywnej samooceny i wiary we własne możliwości.
- Dostarczanie pozytywnych wzorców zachowań w sytuacjach trudnych.
- Uświadomienie, że każdy ma prawo do popełniania błędów.
- Kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego.
- Ustalanie ciężaru przedmiotów.
- Doskonalenie orientacji w przestrzeni.
Poniedziałek
- Po przeczytaniu przez mamę lub tatę wierszyka, pt. „Nocne strachy”, dzieci odpowiadają
na zadawane im pytania dotyczące treści . Np. jakie dźwięki słyszał bohater wiersza? Dlaczego w nocy się czasami boimy? Czy ktoś miał już kiedyś straszny sen? Jaki? Co wtedy zrobił?, itp. Następnie proszę się pobawić z dzieckiem w „giełdę pomysłów” jak te strachy pokonać.
„Nocne strachy”
Jest już późno, środek nocy.
Leżę w łóżku na mnie kocyk,
na poduszce głowa leży, a na głowie włos się jeży.
Bo wokoło jakieś dźwięki,
Odgłos kroków, dziwne brzęki.
Mysz chrobocze, zegar tyka-
dość upiorna to muzyka.
Muszę znaleźć jakiś sposób,
by się pozbyć tych odgłosów.
Jeszcze chwila do namysłu- w końcu nie brak mi pomysłów.
Hm….nie zrobię z siebie tchórza,
co tam strachy, lęki, burza….
Wolę sobie smacznie spać, zamiast się tak strasznie bać.
- W kartach pracy proszę o zrobienie strony 9.
- „Magiczna gwiazda”- praca plastyczna. Proszę opowiedzieć dziecku bajkę o magicznej gwieździe oraz jej mocy chroniącej przed lękami. Następnie proszę dać dziecku szablon gwiazdy ( do wydrukowania), folię aluminiową, ruchome oczka (jeżeli akurat w domu są), kolorową bibułę, inne materiały do stworzenia przez dziecko magicznej gwiazdy. Jak zrobicie pochwalcie się proszę.
Wtorek
- Utrwalenie znajomości literki „Ł,ł” i „F,f”: ćwiczenia analizy i syntezy wyrazów, wymyślanie wyrazów rozpoczynających się tymi głoskami, wyrazów gdzie są na końcu lub w środku, praca w kartach pracy na stronach:4,5
- Proszę dać dziecku kawałek tekstu wyciętego z gazety i niech wykreśli wszystkie literki „Ł,ł”, a później „F,f”. (albo wydrukować )
- Ćwiczenia gimnastyczne „Pokonaj swojego leniuszka”.YouTube- ćwiczenia ruchowe dla dzieci. Mały sportowiec w domu. Potrzebny będzie kocyk lub mata, piłka, 2 małe wody mineralne, 2 papierowe talerzyki.
sroda
- Proszę o uzupełnie w kartach pracy strony: 65, 58 oraz na stronie 68 proszę żeby dzieci napisały po śladzie literki „Ł,ł” i „F,f”. .
- Praca plastyczna: proszę o pokazanie dziecku mapy fizycznej Polski ,niech dziecko pokaże góry, morze, większe jeziora, rzeki i miasta. Następnie pokażcie dziecku flaki kilku państw. Teraz dzieci na kartce A-4 rysują kontury swojego wymyślonego państwa. Następnie projektują i wycinają z kolorowego papieru flagę. Flaga musi być mniejsza tak aby można było ją przykleić w lewym górnym rogu kartki A-4 z narysowanymi konturami wymyślonego państwa. Teraz dzieci wymyślają nazwę swojego państwa, która musi się zaczynać głoską
„F” lub „Ł”. Nazwę państwa dzieci samodzielnie lub z pomocą piszą na kartce z konturami i flagą. Teraz rodzice robią zdjęcie prac dzieci i „wrzucają”
na grupowego WhatsAppa, ponieważ wszystkie dzieci są odważne i chcą się pochwalić jak się napracowały i jakie mają super pomysłyJ. - Można jeszcze powiedzieć dzieciom kilka przysłów związanych z odwagą i wspólnie z dzieckiem przeanalizować ich znaczenie, np. odważnym szczęście sprzyja, odwaga sił wymaga, do odważnych świat należy.
Czwartek
- „Ile to waży”: rozwiązywanie zadań z treścią oraz zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami wag: kuchenna, łazienkowa i inne. Wytłumaczenie dziecku że na wagę przedmiotów ma wpływ nie tylko jego wielkość ale to z czego jest zrobiony. Przykłady zadań tekstowych:
1. jeden samochód waży kilogram, stawiamy na wadze 3 takie same samochody. Ile kilogramów ważą wszystkie 3 razem?
2. stawiamy na wadze 2 takie same klocki. Klocki ważą razem 2 kilogramy. Ile waży 1 klocek?
- Na koniec dzieci proszę żeby zrobiły w kartach pracy zadania ze strony 13 oraz poćwiczyły odejmowanie robiąc zadania ze strony 56.
- „Statek i wyspa piratów”: praca plastyczna techniką kolażu. Przygotujcie proszę ścinki materiałów, gazety, napisy: „pirat”, „palma” „statek”, „wyspa”, bibuła, plastelina, kredki, mazaki, nożyczki, klej. Niech dzieci wyklejają wyspę piratów i ich statek. Umieszczą podpisy pod wybranymi elementami. Na zakończenie wspólnie stworzą galerię prac na WhatsApp.
Piatek
- Ćwiczenia ruchowe do piosenki: You Tube-ćwicz z Lulisią i Lulitulisiami- trening fitness dla dzieci część 1
- „Sztuka przepraszania”. Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat przepraszania i sytuacji, w których należy przeprosić. Oto kilka przykładów o których można porozmawiać z dzieckiem: jak należy się zachować w danej sytuacji, czy tak się powinno zachowywać jak bohaterowie tych krótkich scenek, itd.
1. Dzieci grają w piłkę na boisku szkolnym . Jeden chłopiec chcąc strzelić bramkę, podcina kolegę. Kolega upada i ściera sobie łokieć.
2. Kasia stoi w sklepie w długiej kolejce do kasy. Nagle wpycha się przed nią bez uprzedzenia chłopiec i krzyczy: odejdź stąd! Ja byłem pierwszy!
3. W szkole na korytarzu rozmawiają 4 koleżanki. Nagle między nie wbiega chłopiec i przewraca dwie koleżanki. Pozostałe dziewczynki próbują go dogonić, ale bezskutecznie. Chłopiec znika.
- Można jeszcze zaproponować dzieciom do zrobienia karty pracy (do wydrukowania)
- A teraz proszę wyjść na podwórko, na spacer, na wycieczkę i miło spędzać ze sobą czas
w gronie rodzinnym.:)
Przypominam, że są to tylko propozycje zabaw z dzieckiem, które mogą pomóc w realizacji tematu głównego. Wiem, że Państwo mają mnóstwo własnych, ciekawych pomysłów do realizacji w pracy z dzieckiem. W tym trudnym dla wszystkich czasie miałam okazję poznać Państwa kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie we współpracę:) Serdecznie dziękuję i pozdrawiam .
Do wydruku:
dodawanie-10-dopelnianie-klocki-01-kolor.zip
gwiazda-piecioramienna.zip
karta030.zip
wieza_9.zip
tulipan_kolor.zip<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Witam w kolejnym tygodniu:)
Zdaję sobie sprawę, że coraz dłuższa przerwa w uczęszczaniu dzieci do przedszkola oraz niepewność co do kolejnych dni i tygodni to sytuacja niekomfortowa dla wszystkich: dla Was kochani rodzice, dla mnie, a także dla dzieciaków. Chcę bardzo podziękować za dotychczasową współpracę i pracę z dziećmi w domu. Podziwiam za cierpliwość, determinację i chęć działania. Podaję tematykę przewidzianą do realizacji w dniach 4.05. – 8.05. 2020 r.
„Łąka pełna życia”
Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne:
- Wzbogacanie i usystematyzowanie wiadomości o środowisku przyrodniczym łąki i jej mieszkańcach.
- Kształtowanie empatycznego stosunku do świata przyrody i aktywnej postawy w celu jej chronienia.
- Poznanie roślin i zwierząt łąkowych objętych ochroną gatunkową.
- Uświadomienie wartości pobytu na świeżym powietrzu i przyjemności obcowania z naturą.
- Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia.
- Doskonalenie umiejętności odejmowania.
- Zapoznanie z literą „J,j”.
Proponowane formy realizacji tego tematu:
1. Uzupełnienie kart pracy na stronie: 16, 17,18, 19, 20, 21,22 oraz dzieci mogą wykorzystać kartę pracy do wyrwania ze środka książki i uzupełnić „Łąka latem”.
2. Wykonanie motyli z np. rolki po papierze toaletowym i papierowego talerzyka.
3. Spacer łąką, lasem: rozmowa z dzieckiem na temat piękna przyrody, charakterystycznych cech wiosny , przy okazji utrwalenie nazw pór roku i aktualnego miesiąca, przyzwyczajanie dzieci do aktywności ruchowej na powietrzu, wspólne spędzanie czasu na spacerach, wycieczkach.
4. Nauka wierszyka:
„Jest jasno i błękitnie, a wokół łąka kwitnie,
po łące sobie hasam i trawę mam do pasa!
Na łące rosną babki i mięta i bławatki,
powoje i podbiały i inne dyrdymały!
Tu motyl, a tam dzwonek, stokrotka i skowronek,
wśród trawy pachnie ziółko, a ja powtarzam w kółko:
Jest jasno i błękitnie, a wokół łąka kwitnie,
po łące sobie hasam i trawę mam do pasa!
5. Zapoznanie dzieci z niektórymi roślinami i zwierzętami podlegającymi ochronie: rośliny chronione, np. dziurawiec nadobny( roślina lecznicza), konwalia majowa ( roślina silnie trująca), kruszyna pospolita( roślina ozdobna i lecznicza) oraz zwierzęta chronione, np. chrząszcz biegacz, mrówka łąkowa, paź żeglarz, wszystkie płazy i gady, bocian biały i czarny. Ilustracje roślin i zwierząt można znaleźć w albumach, Internecie. Rodzice na pewno znajdą dostępne źródła.
6. „Słoneczny koktajl”: potrzebne będą żółte owoce( banan, jabłko, gruszka) i kefir lub jogurt. Zróbcie pyszny, żółty, słoneczny koktajl. Wszystko trzeba pokroić, przy użyciu blendera rozdrobnić, wymieszać i gotowe. Pamiętajcie, że musi pomagać mama lub tata żeby było bezpiecznie.
7. Zaprojektujcie swoją wymyśloną „wiosenną maseczkę”. Wykorzystajcie do tego kolorowy papier, kawałki materiału, krepinę, farby, kredki, itd. Do wydrukowania jest szablon lub narysujcie sami. Zróbcie zdjęcia waszych maseczek i i się pochwalcie wszystkim. Zobaczymy, jakie macie pomysły.
maseczka.zip
dodawanie-10-dopelnianie-klocki-01-cb.zip
dodawanie-20-01-k1.zip
matematyka-odejmowanie-10-el-01-kolor.zip
Serdecznie pozdrawiam
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Witam w kolejnym tygodniu nauczania na odległość:) Bardzo tęsknię już za dziećmi i ciągle mam nadzieję, że uda się jeszcze w tym roku szkolnym spotkać w przedszkolu. Najgorsze jest to przed nami „Jeżykami” już zostało tak mało czasu na wspólne bycie razem…. Myślę, że do wszystkich rodziców dotarły już cenzurki. Jeżeli ktoś z Państwa ma ochotę porozmawiać na temat treści cenzurki, z czymś co napisałam się nie zgadza, bardzo proszę o kontakt telefoniczny ze mną bezpośrednio lub dzwoniąc do przedszkola. Bardzo dziękuję, że Państwo tak pięknie pracujecie z dziećmi w domu. Proszę też pochwalić wszystkie dzieci za siłę, chęci, cierpliwość, kreatywność w wykonywaniu zadań. Obiecuję, że po powrocie do przedszkola będzie dużo czasu na zabawę:). Podaję temat do zrealizowania w tym tygodniu: „Muzyka, która łączy”.
Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne:
- Zapoznanie z różnymi gatunkami muzyki- od klasycznej po współczesną.
- Rozwijanie twórczej wyobraźni muzycznej.
- Wzbogacanie wiedzy o instrumentach muzycznych.
- Rozwijanie słuch muzycznego przez określanie cech utworów muzycznych: tempa, dynamiki.
- Rozbudzanie pod wpływem muzyki wyobraźni zachęcanie do różnych form ekspresji plastycznej, ruchowej, słownej.
- Utrwalenie z dziećmi znajomości kraju w którym mieszkamy, regionu, miasta, adresu, barw flagi, godło, hymn, narodowość.
- Zapoznanie dzieci z literką „F,f”, dalsze ćwiczenie umiejętności czytania, dodawania, odejmowania, stosowania znaków nierówności, rozwijania zdolności grafomotorycznych.
Proponowane formy aktywności dzieci:
- W kartach pracy proszę o zrobienie stron: 11,12,23, 27,28, 29,49.
- Zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami muzyki: klasyczna, elektroniczna, pop, rock, hip-hop, country,rap,itd.
- „Dźwięki w naszym domu i ogrodzie”. Dziecko po cichutku spaceruje , zapamiętuje jak największą liczbę dźwięków, które później wymienia.
- Zagadki słuchowe. Można wykorzystać na kanale YouTube Instrumenty-dźwięki dla dzieci lub wykorzystać sprzęty gospodarstwa domowego, lekkie uderzanie rodzica w różne przedmioty znajdujące się w domu, a dziecko zgaduje co to za dźwięk,
- „Zabawa z nutkami”. Rodzic prezentuje dziecku zapis nutowy i wyjaśnia co to jest. Omawia elementy zapisu: pięciolinia, klucz wiolinowy, nuty. Dzieci porównują nuty, wskazują podobieństwa i różnice między nimi.
- „Obrazy malowane muzyką”. Dzieci malują farbami do wybranej muzyki. Np. YouTube- wesoła muzyka klasyczna dla dzieci.
- Zapoznanie dzieci z wybranymi instrumentami muzycznymi. Proponuję wykorzystać bajkę edukacjną:YouTube – wizyta w szkole muzycznej- poznajemy instrumenty.
- „Jaka to melodia”. Rodzic nuci melodię piosenki znanej dziecku, a dziecko odgaduje co to za piosenka, później odwracamy role: dziecko nuci, a rodzic odgaduje.
- Spacer w lesie, wyjście na podwórko i słuchanie oraz nazywanie odgłosów przyrody.
- Proponuję też zrobienie eksperymentów:
„Ruchome piaski”: potrzebne będą ½ szklanki wody,szklanka mąki kukurydzianej, miska lub głęboki talerz, łyżka. Dokładnie wymieszajcie mąkę kukurydzianą z wodą i sprawdzajcie konsystencję- powinna być gęsts ale wciąż lejąca. W razie potrzeby dolejcie wody lub dodajcie mąki.Pozwól dziecku zanurzyć rączki w masie i zapytaj co się dzieje, kiedy porusza nimi szybko, a co zmienia się , kiedy robi to wolno. Niech zanurzy całą dłoń i zobaczy, jaki opór sprawia przy próbie wyciągnięcia- to samo możecie zrobić z małymi zabawkami.
„Lawa w butelce”: potrzebne będą ponad połowa butelki oleju, musująca tabletka, np. wapno, magnez, barwnik spożywczy, butelka plastikowa lub szklana, woda. Tabletkę przekrój na 4 części. Wlejcie olej do ¾ wysokości butelki resztę uzupełnijcie wodą( powinno zostać około 2,5 cm luzu). Teraz pora na barwnik, wystarczy ok. 10 kropli. Wrzućcie 1 część tabletki, a kiedy zacznie musować drugą i powtórzcie to z pozostałymi. Wystarczy zakręcić butelkę, a kiedy będziecie mieć na to ochotę, możecie ją ożywić, wrzucając do środka nową tabletkę.
„Naturalny slime (glut) bez kleju, bez boraksu i bez detergentu”; potrzebna będzie szklanka mąki pszennej, szklanka mąki ziemniaczanej, ¾ szklanki oleju, ½ szklanki wody, barwnik spożywczy lub brokat. Wszystkie składniki przekładamy do miski i mieszamy. Powstałą masę wyrabiamy rękami do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli slime jest zbyt twardy, można dodać kilka łyżek oleju. Jeśli zbyt miękki- kilka łyżek mąki ziemniaczanej.
„Tęcza z cukierków”: małe opakowanie draży Skittles, talerz, woda tyle żeby cukierki miały zanurzony spód. Na talerzu ułóżcie kolorowy okrąg. Delikatnie wlejcie wodę na środek talerza, sprawdzając czy jest ona pod każdym cukierkiem. Teraz zaczekajcie i obserwujcie co się będzie działo.
Do wydrukowania: kolorowanki muzyczne dla dzieci do druku: instrumenty do pokolorowania.
Dok4.zip
wieza_10.zip
zakodowany_krokus.zip<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Dzień dobry:) Witam w kolejnym tygodniu. Myślę ,że wkrótce spotkamy się już w przedszkolu. Ale póki co, podaję tematykę tygodnia od 20 kwietnia do 24 kwietnia 2020, zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne i proponowane formy aktywności.
Tematyka tygodnia: „Ekologiczny Świat”
Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne:
- Kształtowanie nawyków, postaw i zachowań proekologicznych.
- Budzenie poczucia współodpowiedzialności i troski za stan środowiska naturalnego.
- Uświadomienie konieczności segregowania odpadów.
- Poznanie zasad działania recyklingu prowadzącego do ponownego przetworzenia odpadów.
- Rozumienie potrzeby planowania zakupów i wybierania produktów, opakowań i toreb ekologicznych.
- Budowanie wizji pozytywnego, ekologicznego świata przyjaznego dla ludzi, zwierząt i roślin.
Proponowane formy i metody aktywności dzieci:
1. „Grające pojemniczki”- wykonanie grających pojemniczków i ćwiczenia spostrzegawczości słuchowej. Moja propozycja wykonania ”Bębenka”.
Materiały i przybory: puste puszki po konserwowanych warzywach, farba do metalu( lub inne materiały do ozdobienia bębenka),pędzel, podkładka,baloniki gumki recepturki,nożyczki, patyczki do bębnienia, np. po shusi.
Wykonanie: na początku malujemy lub ozdabiamy w inny sposób nasze puszki. Z balonika odcinamy ogonek przeznaczony do nadmuchiwania i naciągamy balon na puszkę. Dla pewności zabezpieczamy balonik gumką recepturką. nałożeniem balonika dobrze jest go nadmuchać, a dopiero później odciąć ogonek i naciągnąć na puszkę. I bębenek gotowy! Jeżeli zrobicie kilka i je połączycie będzie cała perkusja.Więcej propozycji: youtube - instrumenty z recyklingu.
2. Rozmowa z dziećmi na temat „Dnia Ziemi” – 22 kwiecień : akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych.
3. przypomnijcie dzieciom do jakiego koloru pojemnika jakie śmieci:
- do zbierania papieru- kolor niebieski, napis ”papier”
- do zbierania metalu, plastiku i opakowań wielomateriałowych- kolor żółty
- dla opakowań szklanych- kolor zielony, napis „szkło”
- dla biodegradowalnych odpadów z gospodarstw domowych- kolor brązowy, napis „bio”
- dla odpadów zielonych – kolor szary, napis „odpady zielone”
- dla odpadów zmieszanych- kolor czarny ,napis „ odpady zmieszane”
4. Proponuję zobaczenie bajek na youtube- bajka edukacyjna- proekologiczna i segregujmy dla przyszłości lub innych o podobnej tematyce.
5. Proszę o wytłumaczenie dzieciom pojęć: segregacja śmieci, recykling,
6. Króciutki wierszyk do nauki:
„ Posegreguj swe odpady, bo przyroda nie da rady.
Czy butelka, czy papierek, każde ma swój kontenerem.
Gdy odpadów masz bez liku, umieść szybko je w śmietniku.
Posegreguj je dokładnie, niechaj nic ci nie wypadnie.”
7. Piosenka łatwo wpadająca w ucho:
„Ci co lubią segregację, właśnie oni mają rację.
Gdy w osobne pojemniki ,lecą papier, szkło, plastiki.
Ref. Cały świat jest w naszych rękach, właśnie o tym ta piosenka.
Możesz dbać o cały świat chociaż masz niewiele lat.
A recykling trudne słowo, chodzi o to, by na nowo,
z naszych śmieci zrobić coś, papier, plastik albo szkło.
Ref. Cały świat…….
Więc dorośli oraz dzieci, posłuchajcie: sprawą śmieci trzeba zająć się dziś,
Żeby jutro dobrze żyć.
Youtube: świat w naszych rękach- Eko piosenka
8. Po nauczeniu się wierszyka lub piosenki serdecznie zapraszam do pochwalenia się na naszej grupowej stronie:)
9. W kartach pracy proszę żeby dzieci zrobiły str. 14, 15, 70,55.
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Dzień dobry wszystkim rodzicom i dzieciom:) Serdecznie witam w kolejnym tygodniu . Od 14 kwietnia do 17 kwietnia będąc w przedszkolu realizowany byłby temat:” Historia ukryta w legendach”. Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne tego tygodnia:
- Budzenie świadomości narodowej i wzbogacenie wiedzy o kraju.
- Zapoznanie z wybranymi regionami kraju, ich tradycją i legendami.
- Poznanie charakterystycznych miejsc wybranych miast.
- Wdrażanie do słuchania tekstów literackich.
Bardzo proszę żeby w miarę możliwości przybliżyć dzieciom, poprzez legendy oraz zapoznanie z charakterystycznymi miejscami ,dwa polskie miasta: Warszawa i Kraków. Można wykorzystać w tym celu moje propozycje lub zrobić to w sposób wybrany przez rodziców. Proszę też o zapoznanie dzieci z literką Ł,ł oraz utrwalenie znajomości znaków nierówności >, < i =. Pomocne w tym będą karty pracy. Proszę, żeby dzieci uzupełniły w tych kartach str. 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10. Poniżej podaję moje propozycje do realizacji w/w zamierzeń wychowawczo- dydaktycznych tego tygodnia :
Zapoznanie z miastem Kraków
1. Zapoznanie dziecka z treścią legendy o „Smoku Wawelskim” lub innej związanej z Krakowem (czytanie, oglądanie filmu, wykorzystanie aplikacji You Tube”, inny sposób dostępny rodzicom).
2. Zapoznanie dziecka z charakterystycznymi miejscami Krakowa na podstawie dostępnych ilustracji, albumów, zdjęć, pocztówek, filmów,itp
3. Wykonanie prac plastycznych związanych z tematem wybranej legendy i ich pokazanie na forum
( aplikacja WhatsApp grupowa).4. Hejnał w Krakowie: grany z Wieży Mariackiej, co godzinę, przez hejnalistów, dźwięk hejnału. ( tu też można wykorzystać aplikację You Tube)
Zapoznanie z miastem warszawa
1. Zapoznanie z treścią legendy o „Złotej kaczce” lub o „Warszawskiej Syrence” lub innej wg. wyboru rodziców i dzieci ale związanej tematycznie z miastem Warszawa.
2. Zapoznanie z charakterystycznymi miejscami stolicy: Zamek Królewski, Stare Miasto, Syrenka Warszawska, Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Sejm, itd.
3. Wykonanie pracy plastycznej do poznanej legendy i też pokazanie jej w aplikacji WhatsApp.
4. Warszawę można przybliżyć dzieciom wykorzystując piosenkę w aplikacji YouTube wpisując: serce Polski Warszawa piosenki dla dzieci o Warszawie (jest taka sylwetka chłopaka i drukowany napis kolorowy PIOSENKA). Oto tekst piosenki:
I Gdy rano jadę autobusem, mijam budynki dzieła sztuki,
A gdy wysiadam na swym przystanku, mijam Pałac Kultury i Nauki.
Gdy na rowerze pędzę z tatą, przez Stare Miasto naszej Warszawy.
Mijam piękno naszej stolicy, by dojechać na Kellera Stawy.
Ref: Moja Warszawa otula mnie , gdy wstaje rano, w wieczór i w dzień.
W naszej stolicy wychował się dziadek, pradziadek i tata też.
II. Gdy tak jedziemy przez Starówkę i podziwiamy krajobrazy,
To na nas z góry spogląda oko Zygmunta III Wazy.
Niedzielny spacer spędzam z mamą w Łazienkach Królewskich w mej Warszawie.
Z bratem i siostrą gramy w klasy, kiedy mama spędza czas przy kawie.
5. „O rybaku i złotej rybce” J. i W. Grimm. Proszę o przeczytanie w domu bajki lub zobaczenie jej z dzieckiem na YouTube, a później proszę żeby dziecko wykonało pracę plastyczną dowolną techniką nt. „W królestwie złotej rybki”. Chętne dzieci proszę o przesłanie zdjęć swoich prac na grupowy WhatsApp.
Pozdrawiam i dziękuję
<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Dzień dobry wszystkim rodzicom i dzieciom :)
Wydaje się, że przez epidemię świat stanął miejscu. Ale to tylko nasze wrażenie bo życie toczy się dalej, a przed nami święta Wielkanocne. Święta Wielkanocne będą w tym roku wyjątkowe. Wiemy to już od kilku tygodni. Nie będzie rodzinnych spotkań, wyjazdów do bliskich. Nie zaniesiemy koszyczka do poświęcenia, a w lany poniedziałek dzieciaki nie będą biegać z pistoletami na wodę po ulicach i podwórkach. Mimo tych ograniczeń spróbujmy przeżyć Wielkanoc jak najbardziej rodzinnie, odświętnie i radośnie – w końcu symbolem tych świąt jest powrót do życia i odradzania się na nowo. Niech tegoroczna Wielkanoc będzie dla nas zapowiedzią nowego lepszego czasu bez pandemii. Oto kilka rad dla tych, którzy chcą poczuć atmosferę świąt mimo wszystko:
- Spotkajcie się z rodziną przynajmniej wirtualnie.
- Dzwońcie do siebie . rozmawiajcie nie o korona wirusie, ale cieszcie się wiosną, i planujcie nowe życie po pandemii, która w końcu przecież się skończy!
- Wyślijcie prawdziwe kartki świąteczne. Najlepiej zrobione przez dzieci z pomocą rodziców.
- Napiszcie piękne życzenia świąteczne.
- Kultywujcie zwyczaje i tradycje świąteczne. Spróbujcie ozdobić pisanki : okleić włóczką czy udekorować w jakiś inny sposób.
- Udekorujcie mieszkanie: zajączkami, kurczaczkami ,baziami, itd.
- Chociaż w tym roku w kościołach nie będzie święcenia pokarmów, to mimo wszystko przyszykujcie koszyczek ze święconką.
- No i pamiętajcie o śmigusie- dyngusie. Poświęćcie podłogę, zwińcie dywan i pozwólcie maluchom choć przez parę minut poszaleć. Może pogoda pozwoli wyjść na balkon czy ogródek przed domem tam pozwólcie dzieciom szaleć do woli!
- Przygotujcie dania wielkanocne: mazurki ,baby sałatki, jajka i inne ulubione dania, tak jak
w ubiegłych latach. - Jeśli jesteście osobami wierzącymi, spróbujcie wykorzystać nowoczesną technologię do duchowego przeżycia świąt Zmartwychwstania.
Moje propozycje zajęć z dziećmi w te ostatnie przedświąteczne dni:
1. Udział dzieci w przedświątecznych porządkach na miarę swoich możliwości.
2. Udział dzieci w pieczeniu Wielkanocnego koszyczka. Nie próbowałam ale wygląda bardzo ładnie. Zachęcam do spróbowania:). Zdjęcia koszyczków będą mile widziane na stronie grupy w aplikacji Whats App.
Produkty:
5 dkg drożdży
30 dkg mąki pszennej
2 jajka
Łyżeczka cukru
3-4 łyżki oleju i sól do smaku
Robimy zacier z drożdży, cukru i szczypty soli. Czekamy aż wyrośnie. Mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto dolewając po trochu przegotowaną wodę. Ciasto powinno być dość twarde, żeby nie lepiło się do rąk. Wałkujemy je, a następnie kroimy na paski
o szerokości ok. 1 cm. Paskami oplatamy odwróconą do góry dnem i posmarowaną od zewnątrz tłuszczem formę do ciasta. Nie wiecie jak ma wyglądać plecionka proszę zobaczyć na zdjęciu. Oplecioną formę wkładamy do piekarnika i czekamy aż się ciasto zrumieni. Kto chce aby koszyk miał połysk powinien na 10 minut przed ostatecznym wyjęciem z piekarnika posmarować go białkiem:))
3. „Wielkanocna rzeżucha”. Potrzebna będzie wata, słoiczek (odwrócony do góry dnem,powstanie taka „rzeżuchowa babka”) lub pudełko, talerzyk, nasiona rzeżuchy.
Nasiona rzeżuchy przed położeniem na wyściełanym słoiczku lub pojemniczku wsyp do miseczki i zalej zimną wodą z kranu. Pozostaw do czasu aż wytworzy się kleista „masa”. Gdyby „masa” była za gęsta dolej zimnej wody. Nakładaj łyżeczką na przygotowane, mokre podłoże. Rozsmarowując łyżeczką, tworząc jedną warstwę nasion, gęsto obklejających dno pojemniczka lub ścianki słoika.
4. „Wielkanocna kartka”. Potrzebne będą: kartki z bloku technicznego lub zwykłego, kolorowy papier, klej, gotowe kuleczki lub wata ( ogonek zajączka), nożyczki, mazaki, szablony zająca, jajek ( załączam do wydrukowania), wzorzyste skrawki papieru, kolorowa taśma, itp. Przygotowując się do wykonania kartek świątecznych z dzieckiem warto wcześniej przygotować szablony. Dziecko może je samo odrysować kilkakrotnie i wyciąć aby móc później wybierać odpowiednie elementy do wykonania kartki wielkanocnej. Miłej zabawy! Również zapraszam wszystkie dzieci do pochwalenia się swoim pomysłem na grupowym WhatsApp. Super kartkę wielkanocną znalazłam na You Tube z wykorzystaniem tych szablonów i kolorowych pasków po wpisaniu : kartka wielkanocna (Easter Card DIY)
5. „Pisanki”.
- Pisanki wyklejane skorupkami. Potrzebne będą: jajka, kolorowe skorupki, klej. Ugotuj jajka w kolorowych barwnikach spożywczych Kub użyj barwników naturalnych. Część jajek obierz
i pokrusz skorupki na nieregularne ale drobne kawałki. Pokruszone skorupki przyklejaj do jajek w fantazyjne wzory. - Pisanki oklejane sznurkiem. Przygotuj: zwykły klej do papieru kawałki różnokolorowego sznurka lub włóczki. Nałóż równomiernie klej na skorupkę, powoli owijaj ją sznurkiem rozpoczynając od szczytu jajka.
- Pisanki zdobione techniką decoupage. Potrzebne będą: kolorowe serwetki najlepiej w małe wzorki, klej wikol, lakier do włosów mocny. Wytnij z papierowej serwetki wzorek. Oddziel pozostałe warstwy bibuły, pozostaw tylko tę ze wzorem, jajko posmaruj klejem, nałóż wycięte motywy na całą skorupkę. Pozostaw do wyschnięcia. Utrwal wzór lakierem.
Można również wytłumaczyć dziecku znaczenie poszczególnych potraw w koszyczku Wielkanocnym:
Chleb oznacza Ciało Pana Jezusa, jajko- symbol nowego życia, ser- jest symbolem przyjaźni pomiędzy człowiekiem, a przyrodą, ciasto- symbol umiejętności i doskonałości, zajączek jest symbolem odradzającej się przyrody, wiosny i płodności, sól dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem
i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. Chrzan- symbolizuje krzepę i siłę.Proszę też żeby dzieci zrobiły w „Kartach pracy” str. 50, 51, 52 i 53,56 i 58.
Chętne dzieci zapraszam do nauki wierszyka, pt. „Pisanki”
Pisanki,pisanki,
jajka malowane,
nie ma Wielkanocy
bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki,
jajka kolorowe,
na nich malowane,
bajki pisankowe.
Na jednej kogucik,
a na drugiej słońce,
Śmieją się na trzeciej
laleczki tańczące.
Na czwartej kwiatuszki,
a na piątej gwiazdki.
Na każdej pisance
piękne opowiastki.
Pozdrawiam.
Karty pracy do wydruku:
szablony-ozdob-wielkanocnych.zip
szablon-zajaca.zip<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
Witam serdecznie:)
Chcę zaproponować kolejne propozycje zabaw dla dzieci do wykorzystania w wolnym czasie. Są to zabawy i ćwiczenia pozwalające państwu wspólnie spędzić czas, a jednocześnie dziecko rozwija sprawność manualną, słuch fonematyczny, zdolność logicznego myślenia, spostrzegawczość. Podaję też propozycje do wydrukowania do indywidualnej, samodzielnej pracy dziecka.
- „balonowe gniotki”. Na początku wsypujemy mąkę do wysokości ½ lub ¾ butelki w zależności od wielkości balona. Najlepiej robić to przez lejek, poruszając w środku słomką lub wykałaczką aby przesypywało się bez zastojów. Następnie dmuchamy balon, skręcamy go i zakładamy na butelkę. Teraz wystarczy obrócić butelkę w taki sposób, aby mąka przesypała się do balona. Wypełniony mąką balon ściągamy z butelki, spuszczamy powoli powietrze, związujemy go i zabieramy się za dekorowanie. Na czubku głowy naszego Pana Gniotka przywiązujemy włóczkę i rysujemy markerem buzię. Nasza zabawka jest już gotowa!
- „co robię”. Dziecko z zamkniętymi oczami odgaduje jakie czynności wykonywane przy użyciu różnych przedmiotów mogą wydawać określone dźwięki np. darcie gazety, przelewanie wody, stukanie łyżeczką o filiżankę, itp.
- „łańcuch”. Na stole lub podłodze są rozłożone obrazki , a na środku leży jeden, który będzie początkiem łańcucha. Dzieci dokładają kolejno obrazki w takim porządku, aby nazwa każdego kolejnego obrazka rozpoczynała się ostatnią głoską nazwy poprzedniego. Można też bawić się bez obrazków, a tylko mówić wyrazy na ostatnią głoskę np. mama- Ala- atrament- torba, itd.
- „zagadki”:
1. Ta pani z bajek, w czarnym kapeluszu w podróż po świecie rusza na miotełce……
2. Które słowa nie pasją do reszty
- korzeń, łodyga, liść, kwiat, owoc, paproć,
-rzeka, jezioro, ocean, morze, golf, staw,
- Merkury, Wenus, Jowisz, Robert,
3. Rodzic czyta dziecku wyrazy a zadaniem dziecka jest zapamiętać jak największą ich ilość:
pudełko, pociąg, kompas, słońce, książka, kino, kubek, kredka, telefon, pół
Ps. Jedna z mam założyła w aplikacji WhatsApp grupę dla rodziców z dziećmi naszej grupy.
Nie do wszystkich Państwa jeszcze ta informacja dotarła w związku z czym jeżeli ktoś po przeczytaniu tej informacji jest chętny do zapisania się do grupy to proszę o kontakt telefoniczny lub sms do mnie, żebym mogła podać Państwa numer telefonu administratorowi grupy. Ze swojej strony serdecznie dziękuję za zaproszenie mnie do grupy.
Serdecznie pozdrawiam i zachęcam do wspólnych zabaw, rozmów i kreatywnego spędzania czasu z dzieckiem w domu.
NAUKA-CZYTANIAdoc.zip
pisanki-cwiczenia-grafomotoryczne.zip
wzory_zapalkowe.zip
wzory-patyczkow-1.zip
-------------------------------------------------------------------------------------------
Witam w kolejnym tygodniu nauki i zabawy w domu.
W przedszkolu realizowany byłby temat przedświąteczny pod tytułem: „Radosna Wielkanoc”.
W obliczu aktualnej globalnej sytuacji w kraju nie pozostaje nam wszystkim nic innego jak tylko nadal kontynuować naszą współpracę w ten sposób:) Podaję zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne do zrealizowania w bieżącym tygodniu:- Przybliżenie tradycji i symboli Świąt Wielkanocnych oraz poznanie obyczajów własnego regionu.
- Rozbudzenie chęci kultywowania zwyczajów i aktywnego włączania się w przygotowania do świąt.
- Kształtowanie wrażliwości estetycznej podczas podejmowania różnorodnych działań plastycznych.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną i uświadomienie znaczenia rodzinnych spotkań.
- Zakładanie tradycyjnej hodowli owsa, rzeżuchy i wdrażanie do systematycznego dbania
o rośliny i obserwowania ich wzrostu. - Nauka zaproponowanej piosenki i wiersza.
Tekst i melodia piosenki są dostępne w aplikacji YouTube po wpisaniu : „ Znaki Wielkanocy”
1. Te mazurki ozdobione migdałami,
te koszyki wypełnione pisankami,
te baranki ulepione z marcepanu,
bazie- kotki od staruszki ze straganu.
Ref: to są znaki tradycyjnej Wielkanocy,
kiedy życie się odradza do swej mocy,
to oznaki rozbudzonej świeżo wiosny,
świat się staje znów zielony i radosny.
Te palemki od bibuły kolorowe,
baby z lukrem wyrośnięte bo drożdżowe,
no a potem jeszcze lany poniedziałek,
śmigus- dyngus pełen mokrych niespodzianek.
Tekst wierszyka o tematyce świątecznej:
„ W małym koszyczku dużo jedzenia,
które niesiemy do poświęcenia.
Chleb i wędlina, kilka pisanek
oraz cukrowy mały baranek.
Drożdżowa babka,
sól i ser biały.
I już jest pełny
koszyczek mały.
Autor: Zbigniew Dmitroca
Proszę również uzupełnienie w książkach „Kolekcja sześciolatka” str.42,43,44 i 45, 46 i 47.
Jednocześnie mam prośbę żeby dzieciom rozłożyć czas zrobienia zadań w książce nie wszystko w „jednym kawałku”. Ważne żeby dzieci pracowały staranie , we własnym tempie i z ochotą.:)
Proszę również o przypilnowanie jakości wykonanych zadańJ.
Można też zrobić z dziećmi papierowe zabawki o tematyce świątecznej . Arkusze do wypychania były w teczce którą państwo odebrali w tym tygodniu sprzed przedszkola.
Serdecznie pozdrawiam rodziców i mocno ściskam każde dziecko!
.
Witam
Przed nami sobota i niedziela. Zapowiadanej pięknej pogody raczej nie wykorzystamy na długie spacery i wycieczki. Podaję kilka przykładowych zabaw z dzieckiem do wykorzystania w wolnym czasie. Serdecznie pozdrawiam dzieci za którymi bardzo tęsknię i mam nadzieję że niedługo się spotkamy w przedszkolu. Dziś pisałam do każdego z państwa sms z informacją o możliwości zamówienia w przedszkolu papierowego wydruku wszystkich prac, które zamieszczam na naszej stronie internetowej. Proszę żeby rodzice którzy nie mają możliwości samodzielnego drukowania materiałów w domu skontaktowali się ze mną bądź bezpośrednio dzwoniąc do przedszkola z informacją o chęci skorzystania z opcji odbierania tych materiałów w wersji papierowej w przedszkolu. Telefonicznie ustalimy dzień i godzinę odbioru tych materiałów sprzed placówki.
Zabawy z piłką:
- Rzucanie piłki do celu. Wykorzystujemy wszystko co jest dostępne w domu: skrzynia, pudło, kosz na śmieci. Im zręczniejsze dziecko tym dalej ustawiamy cel rzutu.
- „Piłka i kolory”. Rzucamy do siebie piłkę wymieniając różne kolory. Na hasło „czarny” piłeczki nie wolno złapać. Jeśli jednak uczestnik chwyci piłkę przegrywa lub wykonuje zadanie np. 10 podskoków.
Zabawy ze sznurkiem:
Potrzebny będzie sznurek długości minimum 1,5 metra. Możecie sobie wyobrazić że jest to most, wąż lub cyrkowa lina. Sznurek leży na podłodze, tworzycie z niego dowolny kształt. Zadań może być wiele:
- spacer po sznurku uważając żeby z niego nie spaść,
- przeskakiwanie przez sznurek raz w jedną, raz w drugą stronę,
- przejście po sznurku stopami raz tyłem, raz bokiem.
„Przeprawa przez rzekę”
Wszyscy puszczają wodze fantazji i wyobrażają sobie, że mieszkanie to rzeka przez którą należy przejść z jednego brzegu na drugi. Należy skakać po kolejnych kamieniach którymi są poduszki, koce, by dotrzeć do celu. Można to robić na czas albo na wyścigi. Po każdym dotarciu do celu należy zmienić ustawienie co jest jednoznaczne z przejściem na wyższy poziom.
Propozycje eksperymentów do wykonania przez rodziców z dziećmi z zachowaniem ostrożności:
1. Do zabawy potrzebujecie: 1 opakowanie cukierków Skittles lub innych mocno barwionych drażetek, duży talerz najlepiej biały, wodę w temperaturze pokojowej. Wokół brzegu talerza układamy cukierki w kształcie okręgu, następnie wlewamy powoli na środek talerza wodę i obserwujemy co się dzieje. Ważne aby po wlaniu wody nie przestawiać i nie ruszać talerza, bo barwniki się rozpłyną nierówno.
2. Do butelki wlewamy około szklanki octu, a do balona wsypujemy około 2 łyżeczki sody. Potem zakładamy balon na butelkę, przesypujemy zawartość sody z balona do butelki i obserwujemy.
Po wymieszaniu składników następuje bąbelkowanie i pienienie się, wydziela się gaz który wypełnia nasz balon.Witam.
W bieżącym tygodniu zapoznamy się z tematem: ” Nadeszła wiosna”. Zamierzenia wychowawczo-dydaktyczne są następujące:
- Dostrzeganie zmian w przyrodzie w związku z nową porą roku.
- Rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych.
- Poznawanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla tej pory roku.
- Wzbogacanie wiedzy na temat ptaków oraz uświadamianie dzieciom ochrony danych gatunków.
- Zakładanie hodowli w kąciku przyrody.
W związku z okresem kwarantanny niemożliwe są spacery i wycieczki ale w domu również można przez rozmowy, filmy, literaturę zapoznać dzieci z ciekawostkami na temat aktualnej pory roku. Przygotowałam karty pracy z jakich można korzystać w pracy z dzieckiem w domu oraz propozycje wspólnych zabaw. Które dziecko ma w domu podręcznik z którego korzystamy na co dzień w przedszkolu, to zachęcam do wykonywania zadań jakie się tam znajdują. Ćwiczenia
w podręczniku są ściśle powiązane z tematyką realizowaną w danym tygodniu. Na bieżąco będę informowała które zadania powinny być zrobione w danej tematyce tygodnia. Zachęcam do utrwalenia z dziećmi słów i melodii piosenki,pt. „Daj rękę wiosenko”, którą po wpisaniu tytułu można znaleźć na YouTube. Proponuję również nauczenie dziecka krótkiego wierszyka
o tematyce wiosennej, pt. „Bocianie, bocianie”.Bocianie przybyłeś dziś do nas,
Witają cię dzieci i łąka zielona.
Dostojnie twe nogi stąpają po trawie,
czarno-białe pióra w słońcu lśnią ciekawie.
Tak jak ty wysoko nogi podnosimy,
Kle, kle zaśpiewamy z tobą boćku miły.
Zachęcam również do pracy z dzieckiem w zakresie:
-głoskowania wyrazów,
- czytania sylab, prostych zdań, wyrazów,
- ćwiczenia w dodawaniu i odejmowaniu w zakresie 10 ( kto chce proszę w większym),
- ćwiczenia grafomotoryczne w zeszytach w wąskie linie (zostały państwu rozdane). Można ćwiczyć szlaczki, literki zależnie od możliwości dziecka.
W ramach realizacji założeń dydaktyczno-wychowawczych zachęcam do założenia z dzieckiem hodowli fasoli, rzeżuchy, owsa. W przedszkolu hodowlę fasoli zakładamy na słoiczku gdzie wierzch jest okryty gazą, w słoiku jest woda do której sięgają korzenie fasolki. Trzeba pamiętać o tym żeby nasionka fasoli były lekko zamoczone w wodzie. Już to z dziećmi robiłam w ubiegłym roku szkolnym, przypuszczam że pamiętają więc na pewno będą służyły pomocą.
Pozdrawiam . Za kilka dni zapraszam do zapoznania się z nowymi propozycjami na spędzenie czasu wspólnie z dzieckiem oraz zapoznania się z tematyką i wymaganiami dydaktyczno-wychowawczymi
w przyszłym tygodniu.Serdecznie witam rodziców oraz dzieci . Myślę, że miło spędzacie wolny czas w domu rodzinnym, korzystając
z okazji do wspólnych zabaw, nauki i pracy. W tygodniu od 16.03. do 20.03. 2020 .mieliśmy realizować
w przedszkolu temat:„Ważna sprawa- odpowiedzialność”
Zamierzenia wychowawczo- dydaktyczne przewidziane do realizacji to:
- Wprowadzenie w świat uniwersalnych wartości moralnych.
- Rozumienie konieczności rzetelnego wypełniania obowiązków.
- Wdrażanie do poszanowania świata przyrody i opiekuńczego stosunku do zwierząt.
- Budowanie pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej opartych na wzajemnym zaufaniu
i odpowiedzialności. - Kształtowanie pozytywnej samooceny i wiary we własne możliwości.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnych z rodziną i uświadomienie własnych powinności wobec najbliższych.
Zachęcam również rodziców do rozmowy z dzieckiem na temat odpowiedzialności za zdrowie własne oraz innych, zwłaszcza w obecnej sytuacji np. poprzez kształtowanie nawyku częstego mycia rąk.
Oto moja propozycja piosenki do nauki w tym tygodniu: „A ja mam psa”, piosenkę tę można odszukać na YouTube wpisując: Gawęda- a ja mam psa-piosenki dla dzieci.
Wolny czas spędzany razem w domu to również okazja do wspólnego dbania o wypełnianie przez wszystkich domowników swoich obowiązków. Przykłady obowiązków jakie można przydzielić dzieciom podałam ( trochę na wesoło) w zajęciach kółka sportowo- rekreacyjnego.
Proponuję również zabawy ruchowe dla rodziców i dzieci kształtujące poczucie odpowiedzialności za siebie
i partnera, pewności siebie oraz rozwijania zaufania do partnera:- „Tapczan”- dorosły kładzie się na wznak- dziecko kładzie się na dorosłym.
- „Paczka” – dziecko lub dorosły zwija się „w paczkę”- kłębek. Druga osoba usiłuje rozwiązać „paczkę” tzn. rozprostować nogi i ręce osoby zwiniętej w kłębek.
- „Skała”- jedna osoba klęka na kolanach podpierając się rękami. Dziecko usiłuje przewrócić „skałę”.
- „Naleśnik”- jedno lub dwoje dzieci zawijamy w koc i toczymy po podłodze.
- „Tunel”- dorośli klęczą na kolanach, podpierając się rękami- powstaje tunel pod którym przechodzi dziecko.
- „Tratwa”- tunel zawala się, dorośli się kładą i powstaje tratwa na której kładzie się dziecko.
- „Budowanie domu”- dorośli są cegiełkami z których dziecko układa przestrzenną konstrukcję. Dorośli biernie poddają się zabiegom dzieci.
Życzę miłej i wesołej zabawy!
W razie pytań proszę do mnie dzwonić. Serdecznie pozdrawiam i życzę dużo zdrowia!
Dołączam karty pracy do ewentualnego wydrukowania związane z tematyką tygodnia: